Ajankohtaista
Uutta Jobissa ja somessa
Veropolitiikasta viis – hallituksen toimien vaikutus supistaa palkansaajan ostovoimaa tulevilla neuvottelukierroksilla
Lue lisää JobissaJos nuoren 7–10-vuotiaan elämä lähtee huonolle uralle, siitä on myöhemmin vaikea poiketa – Kuopion hiippakunnan piispa Jari Jolkkonen jakaa huolen perheiden jaksamisesta
Lue lisää JobissaNeuvottelut | Kunta- ja hyvinvointialalle uudet virka- ja työehtosopimukset sekä uusi palkkaohjelma
Lue FacebookissaKunta-alalle ennennäkemättömän suuri lakkovaroitus: 10 kaupunkia lakkoon toukokuussa, mikäli sopua ei synny
14.04.2022
JUKO sekä ammattiliitot JHL ja Jyty ovat jättäneet viikon lakkovaroituksen ajalle 3.–9. toukokuuta. Lakko koskee kymmentä kaupunkia ja alkaa, jos kunta-alan työehtokiistaan ei saada sopua ennen sitä. Lakon ulkopuolelle on rajattu työtehtävät, joiden tekemättä jättäminen aiheuttaisi vaaraa ihmisten hengelle, terveydelle tai omaisuudelle.
JUKO sekä ammattiliitot JHL ja Jyty ovat jättäneet viikon lakkovaroituksen ajalle 3.–9. toukokuuta. Lakko koskee kymmentä kaupunkia ja alkaa mikäli kunta-alan työehtokiistaan ei saada sopua.