Ajankohtaista
Uutta Jobissa ja somessa
Kansankirkon rooli on heikentynyt, mutta uskonnosta puhumiselle on avautunut uudenlainen tila
Lue lisää JobissaTänään käytiin tiimipalaverin ja lounaan välissä kuntoilemassa, koska #unelmienliikuntapäivä
Lue FacebookissaVeropolitiikasta viis – hallituksen toimien vaikutus supistaa palkansaajan ostovoimaa tulevilla neuvottelukierroksilla
Lue lisää JobissaAkava: Työmarkkinoiden kriisiytyminen pitää välttää – ehdotamme sopimisen tietä maan hallitukselle
12.09.2023
Akava kutsuu maan hallitusta neuvottelemisen ja sopimisen tielle. "Heikentämällä henkilöstön asemaa ei saada vahvistettua työllisyyttä tai parannettua julkisen talouden kestävyyttä", toteaa Akavan puheenjohtaja Maria Löfgren.
Akava katsoo, että maan hallituksen suunnittelemat työelämäuudistukset vähentävät ennennäkemättömällä tavalla palkansaajien mahdollisuuksia neuvotella tärkeistä työehdoista ja puolustaa oikeuksiaan.